Geomreže
Geomreže
OPĆENITO O GEOMREŽAMA
Geomreža je geosintetski proizvod izrađen od polimernog materijala. Geomreže se formiraju tkanjem, ljepljenjem ili ekstruzijom uzdužnih i poprečnih rebara koja se sijeku čineći čvorove i odgovarajuće otvore (veličinu otvora formira se rebrima). Prije svega, geomreža se koristi za armature u različitim vrstama građevinskih projekata, ali se također može primjeniti i za odvajanje. Geomreže su otvorene rešetke koje dopuštaju tlu da prodre kroz njihove otvore, a dva materijala se međusobno isprepliću tako da daju kompozitno ponašanje. U građevinarstvu postoji velika potražnja za geomrežama jer su dobre na zatezanje i imaju veliku sposobnost raspodjele opterećenja na velikom području.
Postoji nekoliko različitih vrsta geomreža od kojih svaka služi specifičnoj funkciji za primjenu za koju se koristi. Razumijevanje različitih snaga, koju svaka vrsta geomreže ima, ključno je za odabir prave geomreže. Naš stručni tim će Vam pomoći kako bi odabrali rješenje koje najbolje odgovara Vašim potrebama.
PODJELA PO VRSTI GEOMREŽA
JEDNOOSNE GEOMREŽE – geomreže koje imaju primarnu vlačnu čvrstoću izraženu u samo u jednom smjeru. Jednoosne geomreže mogu nositi visoka vlačna opterećenja.
Ove se mreže koriste za izvedbu potpornih zidova od armiranog tla, upornjake mostova, pokosa i pojačanje temelja nasipa.
Sa životnim vijekom od 120 godina mogu riješiti problem izgradnje nasipa na slabo nosivom tlu, u velikom broju slučajeva izbjegavajući potrebu za pilotima ili iskopom slabog tla i njegovom zamjenom zrnatim materijalima.
Imaju sposobnost apsorpcije naprezanja i preraspodijele u ojačanu masu te tako dodatno povećavaju otpor strukture prema statičkim i dinamičkim opterećenjima.
DVOOSNE GEOMREŽE – geomreže čije su vlačne čvrstoće jednake u oba smijera. Dvoosne geomreže koriste se za ojačanje tla u izgradnji cesta, željeznica, zemljanih radova, temelja i potpornih konstrukcija, ali i za kontrole erozije, rezervoara i brana (nasipa), kanala, odlaganja krutog otpada i zadržavanja tekućeg otpada, pokrovnih slojeva i za održavanje ravnosti podloženog tla preko mekog i slabo nosivog tla.
Mogu se upotrijebiti i za smanjenje debljine kolničkih ili kolosiječnih slojeva. Otvori dvoosnih geomreža zajedno sa čvorovima pomažu u agregatnom povezivanju i zbijanju (efekt uklještenja) čime se omogućuje učinkovito pojačanje i zatvaranje tla. Efekt uklještenja se postiže kod dvoosnih geomreža čiji su čvorovi kruti a snaga je minimalno 90% osnovnog sustava.
Izbor odgovarajuće dvoosne mreže prvenstveno je definiran pomoću zbijenosti podložnog sloja, veličinom opterećenja i granulometrijskim sastavom.
PODJELA GEOMREŽA PO PROIZVODNJI
- 1. PLETENE / TKANE GEOMREŽE
- 2. LJEPLJENE GEOMREŽE
- 3. LASERSKI VARENE GEOMREŽE
- 4. EKSTRUZIJSKI SPAJANE GEOMREŽE
- 5. MONOLITNO EKSTRUDIRANE GEOMREŽE
PODJELA PO SIROVINI
- 1. POLIPROPILEN (PP)
- 2. POLIETILEN VISOKE GUSTOĆE (HDPE)
- 3. POLIESTER (PET)
- 4. STAKLENA VLAKANA
- 5. BAZALTNA VLAKANA
Primjena
zidovi, armirana tla, vodeni nasipi, ceste, pruge, zidovi
Izdvojeni projekt
Naziv: Ugradnja jednoosnih geomreža kod izgradnje potporne konstrukcije (zida) za bušotinski radni prostor
Klijent: INA d.d., Zagreb
Lokacija: Gornje Plavice